Płock przekazał 4 autobusy dla Ukrainy

28 marca o godzinie 9:00 na terenie zajezdni przy ul. Przemysłowej Prezydent Miasta Płocka dokonał symbolicznego przekazania 4 autobusów komunikacji miejskiej dla Ukrainy, w której toczy się wojna. Płock jest kolejnym z polskich miast, które przekazało autobusy (uczyniły to już m.in. Gdańsk, Kraków, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a także litewskie Kowno). Miasta coraz częściej decydują się na pomoc Ukrainie w taki właśnie sposób. Jest to efekt apelu skierowanego przez mera Lwowa do Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Część ukraińskiego taboru zarekwirowało wojsko do przewożenia uchodźców wojennych.

Komunikacja Miejska wytypowała cztery autobusy. Są to sprawne MANy, które jeszcze dosłownie kilkanaście dni temu jeździły po naszych ulicach. – powiedział prezydent

Jeden z nich trafi do Lwowa (#712), a trzy do Żytomierza (#713, #716, #717). Pojazdy do Żytomierza (partnerskiego miasta Płocka) zostały dodatkowo wypełnione pomocą humanitarną, czyli m.in. kocami, produktami higienicznymi, chemią i żywnością.

Wszystkie cztery autobusy były w Płocku w ciągłej eksploatacji liniowej przez 12 lat, od 2010 r. kiedy przyjechały z Niemiec jako pojazdy używane. Przed wyjazdem na Ukrainę zostały dodatkowo sprawdzone pod kątem technicznym, a także wymontowano z nich biletomaty, kasowniki, sterowniki, część wyświetlaczy oraz usunięto wszystkie oznaczenia.

Wybraliśmy takie autobusy, które mają być typowymi „wołami roboczymi”. Są to autobusy, które można w sposób łatwy naprawić, sprawdzone pod względem technicznym, mogą jeszcze spokojnie służyć naszym przyjaciołom na Ukrainie. – dodał prezes KM

Po zakończeniu konferencji konwój wyruszył w długą trasę. Po autobusy dla Żytomierza przyjechali kierowcy z Ukrainy, natomiast pojazdem przeznaczonym dla Lwowa pod granicę polsko-ukraińską pojechał pracownik KM, gdzie nastąpiło przekazanie kierowcy ukraińskiemu.

Aktualizacja: 30 marca Rada Miasta Żytomierza umieściła na swoim profilu FB podziękowania za dostarczoną pomoc humanitarną i trzy autobusy.

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy Płock przekazuje autobusy. W 2001 r. trzy Jelcze M-11 oddano do zniszczonej wojną Loznicy – miasta partnerskiego w byłej Jugosławii.

Poniżej fragment Kuriera Mazowieckiego z dn. 28.03.2022 r.

Poniżej fragment programu MiastO! Żyje! (nr 557/2022).

Dodaj komentarz

Back to top button