Pomoc dla Ukrainy

24 lutego na Ukrainie rozpoczęła się wojna, w wyniku bezprecedensowej i niczym nieuzasadnionej napaści przez Rosję. Cały świat włączył się w różnego rodzaju akcje humanitarne i pomoc dla walczących. Również Płock, który jest miastem partnerskim ukraińskiego Żytomierza.

Na znak solidarności z narodem ukraińskim, wszystkie autobusy miejskie w Płocku wożą na przednich szybach naklejki w niebiesko-żółtych barwach z napisem „Wolna Ukraina”. Do Polski, w tym również do Płocka, napływa fala uchodźców wojennych. Na podstawie zarządzenia nr 3172/2022 Prezydenta Miasta Płocka, od 1 do 31 marca wszyscy uchodźcy mogą poruszać się autobusami za darmo (po okazaniu zaświadczenia wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku).

KM-Płock włączyła się również w zbiórkę niezbędnych produktów dla mieszkańców Ukrainy. Dwa autobusy (Solaris #723 i MAN #698) zamieniono w mobilne punkty zbiórki darów, które można będzie spotkać na ulicach naszego miasta.

Od 22 marca przed budynkiem Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 6 stoi autobus, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać bilet 30-dniowy na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Bilet dostępny jest w trzech wariantach:

  • bezpłatny – dla dzieci poniżej 15. roku życia,
  • ulgowy – dla osób od 15. roku życia do ukończenia 26. roku życia,
  • normalny – dla osób powyżej 26. roku życia.

Warunkiem otrzymania biletu jest okazanie „Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL”. Bilety są numerowane i imienne oraz oznaczone terminem ważności (30 dni od dnia wydania). Będą obowiązywać od 1 kwietnia. Uchodźcy za bilety nie płacą, a koszty biletów dla KM Płock będą refinansowane z funduszy wojewody.

28 marca Płock przekazał cztery MANy dla Ukrainy.

Dodaj komentarz

Back to top button