Zabytkowy Jelcz M11

Już niedługo w płockim regionie może pojawić się pierwszy zabytkowy autobus. Wszystko za sprawą Pana Jacka spod Płocka, który niedawno nabył klasycznego Jelcza M11. Pojazd pod koniec 2013 r. został odkupiony od ZKM Żychlin, gdzie do końca jeździł liniowo. To jedno z ostatnich miast w naszej okolicy, gdzie dotychczas eksploatowane są jeszcze Jelcze tego typu. Autobus pochodzi z 1988 r. i jest w klasycznym kremowo-czerwonym malowaniu.

18 maja 2014 r. pojazd zaprezentował się szerszej publiczności – można go było spotkać na pętli Podolszyce, gdzie po kilku godzinach dojechał do niego bydgoski Jelcz M11, wracający do domu z nocy muzeów w Warszawie. Dwa „Migi” w klasycznym malowaniu wzbudziły niemałą sensację wśród przechodniów, a także kierowców KM, którzy byli gotowi oddać w zamian swoje nowe Solarisy :)

Właściciel płockiej „eMki” chce wyrobić dla swojego autobusu żółte tablice rejestracyjne, dzięki czemu Jelcz będzie mógł otrzymać oficjalny status pojazdu zabytkowego. Oczywiście oprócz tego autobus czeka (niestety kosztowny) remont, gdyż pomimo, że jest w niezłym stanie technicznym, to trzeba zadbać o jego wygląd zewnętrzny. Dotychczas wymienione zostały siłowniki hamulca z przodu, a także uzupełniono wyposażenie, którego część została odkupiona od KM Płock z pojazdów przeznaczonych do kasacji (m.in. siedzenia oraz ekspozytory). Obecnie odnawiana jest instalacja elektryczna pulpitu i zegarów. Pan Jacek szuka jednocześnie miejsca, gdzie mógłby wykonać remont poszycia oraz rąk chętnych do pracy. Liczymy, że już wkrótce Jelcz będzie wyglądał tak pięknie, jak jego bydgoski brat bliźniak.

Back to top button