Bilety zwykłe

Lata 70-te i 80-te. Poniższe wzory biletów obowiązywały w całej Polsce.

Poniższy wzór biletów pojawił się pod koniec lat 80-tych. Kolejność ułożenia biletów wg ceny.

Nowy wzór (ogólnopolski) i nowa cena. Podwójna, bo w nowej i starej walucie. Bilety z tej serii pojawiły się wraz z denominacją, czyli w 1995 roku. Druga seria tych biletów przyniosła zmiany w postaci różowego tła. Niestety nie zachował się bilet normalny.

Tu, tak jak poprzednio, białe, a później różowe tło. Cena wzrosła o 0,10 zł na bilecie ulgowym, 0,20 zł na normalnym. W biletach ulgowych znajdują się również bilety za 0,55 zł – są to bilety ulgowe z tej samej serii, tylko obowiązujące w strefie podmiejskiej.

Tutaj już jedynie cena po denominacji. Niestety tylko wersja ulgowa… Ciekawą rzeczą był czerwony pasek na odwrocie, który łatwo się rozmazywał i jak widać bardzo prześwitywał. Może to był taki prototyp hologramu…

Wprowadzono tu zmianę wyglądu ceny ze “zł” na “gr”. Reszta bez zmian.

W drugiej połowie lat 90-tych, wraz z wprowadzeniem karnetów, zmienił się wygląd, jak i jakość papieru. Pojawiła się zupełnie nowa szata graficzna w kolorach miasta, a także herb w tle.

Szata pozostała praktycznie ta sama, zmieniono jedynie kolor czcionki z czarnego na czerwony.

A tutaj zmiana jedynie ceny.

Nowa szata z wyraźnym herbem Płocka, estetyczny wygląd. Przez pewien czas, jak widać po cenach, obowiązywały bilety w dwóch szatach – tej oraz w barwy płocka. No i już nie “ZAKŁAD KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W PŁOCKU”, tylko “KM Płock sp. z o.o.”

Wygląd ten sam, cena 20 groszy wyższa (dla biletu normalnego).

Taka sama sytuacja, jak wyżej, już się zaczynały powoli nudzić te niebieskie bilety…

Kolejna podwyżka cen, ale w zamian otrzymujemy nowy wzór…

Czas na zwiększenie opłat za przejazd, szata graficzna pozostaje ta sama.

Nowe bilety, nowe ceny. Komunikacja po raz pierwszy wprowadza 3 rodzaje cen. Normalne – 1,90 zł, ulgowe 0,95 zł oraz z ulgą 40% – 1,15 zł (na tych biletach m. in. jeździła młodzież szkolna). Po raz pierwszy pojawia się na bilecie hologram. Nowością jest też zastosowanie różnych kolorów biletów dla poszczególnych cen.

Kolejny wzór biletów i ponownie przez jakiś czas obowiązywały dwie szaty. W obecnej zmniejszono hologram do postaci małego prostokąta.

Tutaj mamy wersję 3-cenową w nowej szacie. Nie zachował mi się bilet z ulgą 50%.

Po raz pierwszy zastosowano kolorowy herb Płocka, hologram pozostał w kształcie małego prostokąta. Bilet normalny otrzymał akcenty fioletowe, z ulgą 50% – zielone, a z ulgą 40% – pomarańczowe.

Nowy wzór, z hologramem w kształcie litery P. Jednocześnie zmieniły się ceny: normalny – 2 zł, ulgowy – 1 zł. Zrezygnowano z ulgi 40%.

Następny wzór biletów. Cena się nie zmieniała, cały czas okrągłe wartości, co ułatwia wydawanie reszty :) Szata graficzna dużo ładniejsza niż poprzednia.

Najnowsze, aktualnie obowiązujące bilety. Po raz pierwszy zastosowane takie rozwiązanie w szacie graficznej. Wszystko, oprócz numeru serii jest odwrócone o 90 stopni. Na pewno wygląda to ciekawie, jednak jest dość nietypowe. Spotykane do tej pory w miastach takich, jak np. Gdańsk, Poznań. Najnowsze bilety wydają się estetyczne, a zmiana orientacji tekstu na pewno dodała trochę świeżości i jest miłą odmianą od standardowego ułożenia. Zobaczymy, czy to się przyjmie i czy następny wzór powróci do tradycyjnej formy…

Kolejny wzór biletów powrócił jednak do tradycyjnej, poziomej orientacji. Tym razem zrezygnowano z hologramu na rzecz dwóch pasków pod herbem miasta, które na pierwszy rzut oka wydają się niewidoczne, a zmieniają kolor po spojrzeniu pod innym kątem. Jest to już czwarty wzór biletów o tych samych nominałach.

1 marca 2008 r. nastąpiła podwyżka cen biletów. Ostatnia miała miejsce 4 lata temu. Obecnie bilet ulgowy kosztuje 1,10 zł, a normalny 2,20 zł. Szata graficzna nie uległa zmianie.

Na początku 2009 roku nieznacznie zmieniona została szata graficzna. Ceny pozostały takie same.

W kwietniu 2010 r. po raz kolejny zmianie uległ wzór biletów. Ceny pozostały bez zmian.

1 czerwca 2011 r. nastąpiła podwyżka cen biletów. Wartość biletu ulgowego wynosi 1,25 zł, a normalnego 2,50 zł. Zmieniona została również szata graficzna oraz orientacja tekstu na bilecie.

1 sierpnia 2012 r. wprowadzono nową taryfę przewozową. Bilety normalne zdrożały do 2,80 zł, a ulgowe do 1,40 zł. Zmieniona szata graficzna zawiera zarys Wzgórza Tumskiego, a nowością jest umieszczenie na biletach logo KM Płock.

1 lipca 2016 r. bilety jednoprzejazdowe we wszystkich strefach otrzymały dodatkową funkcję biletu czasowego (w strefie A 45 minut, w strefach B i C 60 minut od momentu skasowania). Ceny biletów w strefie miejskiej nie uległy zmianom, staniały natomiast bilety w strefach podmiejskich.

1 maja 2019 r. nastąpiła podwyżka cen biletów.