Biletomaty

23 czerwca 2011 r. KM Płock rozpoczęła testy dwóch biletomatów Ticomat 810 firmy Elgeba. Urządzenia zostały zamontowane w dwóch Mercedesach Conecto #667 oraz #668. Jeden z nich jeździł na stałe na linii nr 13, natomiast drugi pojawiał się na pozostałych liniach.

Pod koniec września 2012 r. do Płocka dotarło 15 nowych Solarisów (#724-738) wyposażonych w biletomaty Ticomat 8010 firmy Elgeba. Były to pierwsze autobusy w taborze z takimi urządzeniami. Zakupionego w automacie biletu nie trzeba już kasować. Za bilet można zapłacić bilonem (maszyna wydaje resztę) lub zbliżeniowo za pomocą karty płatniczej. Istnieje także możliwość zapisania na KKM-kę biletu okresowego zakupionego wcześniej przez internet. 15 listopada 2012 r. firma R&G rozpoczęła montaż nowego osprzętu w autobusach, w tym również biletomatów. Z końcem stycznia 2013 r. cały tabor wyposażony był już w biletomaty. Standardem stało się, że każdy kolejny kupiony autobus posiada urządzenie do sprzedaży biletów. Co więcej – biletomaty zaczęto montować nawet w pojazdach zastępczych.

W grudniu 2015 r. wraz z dostawą nowych Solarisów IV generacji (#746-749) zmieniły się biletomaty montowane w autobusach KM. Od tego momentu pojazdy wyposażane są w automaty BM-07 firmy Mera Systemy. Oprócz innego wyglądu zewnętrznego, zmianie uległo także menu. Nowością jest pin-pad (który umożliwia płatność kartą nie tylko w sposób zbliżeniowy) oraz możliwość zakupu biletu okresowego bezpośrednio w biletomacie (a nie tylko jego zapis).

Również w grudniu 2015 r. na przystanku Skarpa 01 na ul. Dobrzyńskiej oraz w galerii „Wisła” pojawiły się dwa pierwsze biletomaty stacjonarne serii BS-206 firmy Mera Systemy. Dostępne są w nich bilety zwykłe jednoprzejazdowe (należy pamiętać, że trzeba je skasować w autobusie), a także okresowe. Płatności dokonać można gotówką (banknotami i monetami) lub kartą (zarówno na PIN, jak i zbliżeniowo). W bocznej ścianie urządzenia umiejscowiono dodatkowy ekran pełniący funkcję infokiosku, w którym pasażer znajdzie m.in. wszelkie przydatne mu informacje oraz np. aktualności o wydarzeniach w mieście.

14 grudnia 2016 r. biletomat ze Skarpy został przeniesiony na przystanek Jachowicza (teatr) 05, a w jego miejsce postawiono nowe urządzenie BS-09, również firmy Mera Systemy. Jest to trochę mniejszy automat, który ma identyczną funkcjonalność, jak jego „większy brat”. Jedyną różnicą jest brak infokiosku. 19 grudnia 2017 r. na przystankach Kwiatka oraz Armii Krajowej 01 stanęły kolejne dwa takie biletomaty.

Pasażerowie mają obecnie do dyspozycji 5 biletomatów stacjonarnych:

  • Galeria „Wisła”, wejście od strony skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej i al. Jana Pawła II,
  • przystanek Jachowicza (teatr)  – Al. Jachowicza, w kierunku Podolszyc,
  • przystanek Skarpa – ul. Dobrzyńska, w kierunku centrum,
  • przystanek Armii Krajowej – ul. Wyszogrodzka, w kierunku centrum,
  • przystanek Kwiatka – ul. Kwiatka, w kierunku Podolszyc.
Model Ticomat 8010 BM-07 BS-206 BS-09
Producent Elgeba Mera Mera Mera
Rodzaj mobilny mobilny stacjonarny stacjonarny
Bilon
Banknoty
Wydaje resztę
Karta zbliżeniowa
Karta PIN
BLIK
Bilet jednorazowy
Zakup biletu okresowego
Zapis biletu okresowego
Infokiosk
Back to top button