15 nowych Solarisów [AKTUALIZACJA]

W nocy z 25 na 26 września zakończyła się dostawa 15 nowych Solarisów, które przyjechały do Płocka w trzech turach po 5 sztuk. Autobusy 12-metrowe otrzymały numery 724-733, natomiast przegubowe od 734 do 738. Oficjalna prezentacja nowych “jamników” miała miejsce 29 września podczas festynu Komunikacji Miejskiej (na placu przed teatrem). Na linie po raz pierwszy wyjechały 1 października, po wprowadzeniu nowego układu komunikacyjnego.

Nowe pojazdy wyposażone są w pełną klimatyzację przedziału pasażerskiego, sterowniki SRG-5000P, a napędzają je silniki DAFa spełniające normę EURO 5. Dodatkowo przystosowane są do tankowania biopaliwa – co jest nowością w taborze KM. Za zmianę biegów odpowiedzialna jest (w odróżnieniu od poprzednich dostaw) skrzynia Voith Diwa D864.5.

Wewnątrz pasażerowie mogą skorzystać z biletomatów Ticomat 8010 firmy Elgeba (jest to nowszy model w porównaniu do dwóch automatów testowanych od czerwca 2011 r. w Mercedesach Conecto). W przegubowcach zamontowano aż po 2 takie urządzenia. Obecnie można płacić w nich jedynie bilonem, jednak już niedługo ich funkcjonalność zostanie rozszerzona o płatności kartą zbliżeniową.

Niestety, podobnie jak w Solarisie #723, zastosowano mieszany i nieestetyczny układ okien uchylnych i przesuwnych. Nowością jest zamontowanie zewnętrznego oświetlenia wejść do pojazdu, a także zewnętrznego głośnika (przy bocznym wyświetlaczu) informującego osoby niewidome (po naciśnięciu przycisku na pilocie) o numerze linii i kierunku jazdy.

Jest to pierwsza tak duża dostawa nowych autobusów od 1994 r. Obecnie stan taboru wzrósł do 116 sztuk, z czego aż 78% pojazdów przystosowanych jest do przewozu osób niepełnosprawnych.

Aktualizacja: W Kurierze Mazowieckim pojawił się materiał na ten temat:

Dodaj komentarz

Back to top button