Nowe autobusy już na ulicach

18 lipca na terenie zajezdni autobusowej, prezydent Płocka dokonał symbolicznego przekazania pięciu nowych 12-metorwych autobusów dla Komunikacji Miejskiej – dwóch z silnikiem diesla (#793-794) oraz trzech hybrydowych (#795-797). Solarisy przyjeżdżały do Płocka partiami – pierwsze dwa 4 lipca (#793 i #796), kolejny 10 lipca (#795), a ostatnie sztuki 13 lipca (#794 i #797). Na ulice naszego miasta po raz pierwszy liniowo wyjechały 21 lipca.

Nowe pojazdy posiadają kilka zmian w stosunku do egzemplarzy zakupionych w 2020 r. Nowością są systemy poprawiające bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak również innych uczestników ruchu (zwłaszcza pieszych i rowerzystów). Pierwszym z nich jest system monitorowania tzw. martwego pola składający się z 6 ultradźwiękowych czujników rozmieszczonych na całej długości prawego boku, a także kamery umieszczonej nad pierwszymi drzwiami na specjalnej podstawie. Dzięki niemu, kierowca zostanie ostrzeżony (wizualnie, a w sytuacji zagrożenia również dźwiękowo) o osobach i innych przeszkodach znajdujących się w promieniu skrętu autobusu. Drugim jest system gaszenia pożaru w komorze silnika (dotychczas było to jedynie alarmowanie o pożarze).

Od strony wizualnej, zmianie uległ pas poszycia nad oknami (po lewej i prawej stronie), który teraz w całości jest w kolorze czarnym, pokryty szklanymi panelami w kształcie rombów i trapezów. Ciekawostką są podświetlane od spodu podesty wejściowe. Wyświetlacze zewnętrzne świecą na biało, jednak tym razem są one wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo po raz pierwszy zastosowano w nich czcionkę spójną z Systemem Informacji Miejskiej, która widnieje m.in. na wiatach, elektronicznych „koralikach”, a od niedawna również na rozkładach jazdy. Na środku deski rozdzielczej znajduje się duży wyświetlacz zastępujący m.in. tradycyjne zegary. Siedzenia pokryte są znaną już tapicerką z motywem Płocka. Każdy pojazd wyposażony jest w autokomputer SRG-6000P, biletomat Mera BM-07, ładowarki USB oraz bramki liczące pasażerów.

Poniżej fragment programu MiastO! Żyje! (nr 625/2023).

Dodaj komentarz

Back to top button