Wymiana biletomatów [AKTUALIZACJA]

15 kwietnia Komunikacja Miejska poinformowała o rozpoczęciu wymiany biletomatów mobilnych w autobusach. Chodzi o urządzenia firmy Elgeba, których montaż zakończył się na początku 2013 r. Zastąpi je 65 automatów Mera BM-07, do zakupu których KM przymierzała się już rok temu. Wtedy zakończyło się na kupnie 7 sztuk (do Karsanów), a 65 pozostawiono jako opcję, która teraz doczekała się realizacji (za kwotę 1.231.230,00 zł).

Nowe biletomaty wizualnie prawie nie będą różniły się od tych znanych już z autobusów od numeru 746 wzwyż. Jednak mimo zbliżonego wyglądu, pasażerów czeka duża rewolucja, gdyż nie będzie można w nich zapłacić bilonem. Pierwsza partia autobusów z nowymi urządzeniami już wyjechała na miasto (Solarisy #724-733). Każdy z nich oklejony został na boku napisem “Uwaga! Brak płatności gotówką”, a także dodatkowymi piktogramami przy drugich drzwiach. Po kilku dniach dołożono kolejną dużą żółtą naklejkę. Z kolei na biletomatach w miejscu wrzutnika monet pojawiła się naklejka “Płatność tylko elektroniczna”.

Jednak to nie koniec. Po zamontowaniu nowych urządzeń, KM planuje wyłączenie płatności bilonem również w dotychczasowych automatach. Zakończenie całej operacji przewidziano na drugą połowę maja. Wtedy w całym taborze dostępna będzie jedynie płatność elektroniczna (kartą lub BLIKiem). Nowością ma być także usługa Open Payment, dzięki której zamiast drukować bilet, można go zapisać na swojej karcie płatniczej (oczywiście w sposób odpowiednio zaszyfrowany). System taki funkcjonuje już w kilku polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, w Gdańsku i Bydgoszczy.

Co z pasażerami, którzy nie mają karty płatniczej lub nie chcą z niej korzystać w autobusie? Takie osoby KM zachęca do zakupu biletu w biletomatach stacjonarnych (tam płatność gotówką pozostanie), w aplikacjach mobilnych lub w sklepach (sieć sprzedaży liczy obecnie ponad 100 punktów, m.in. PSS, Lewiatan, Żabka).

Aktualizacja: 19 maja na stronie KM pojawiła się informacja o sprzedaży 115 automatów Elgeba Ticomat 8010, z czego 73 szt. są sprawne. Oferty można składać do 28 maja.

Dodaj komentarz

Back to top button