Wynik przetargu na biletomaty

Zbliżają się wakacje, zatem zgodnie z tym, co pisaliśmy pod koniec lutego, w autobusach powinny pojawić się nowe biletomaty. Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa wszystko jednak zmieniła.

Dopiero 11 maja, czyli prawie 3 miesiące po otwarciu ofert, KM ogłosiła wynik postępowania, wybierając jedyną złożoną propozycję firmy Mera Systemy. Zamawiający na swojej stronie stwierdził, że:

Oferta spełnia wymogi SIWZ oraz ustalenia zawarte w następujących pismach 1827/DW/2020 z dnia 30.04.2020 r. oraz nr 1953/DW/2020 z dnia 06.05.2020 r.

9 czerwca portal Transport Publiczny opublikował artykuł, w którym wyjaśnia, że pierwotna umowa została zmodyfikowana.

Nowa umowa z KM-Płock dotyczy wyprodukowania, dostawy i montażu przez Merę Systemy 7 mobilnych biletomatów do połowy sierpnia tego roku oraz w ramach opcji 65 sztuk do końca 2021 roku.

Z planowanych 72 urządzeń pozostało jedynie 7 (które zapewne trafią do Karsanów), a reszta to jedynie opcja. Do zmiany najpewniej przyczyniła się trwająca pandemia, a KM nie wiedząc co przyniesie przyszłość, prawdopodobnie skorzystała z możliwości, jakie daje specustawa COVID-19 w zakresie PZP, czyli zmiana warunków umowy lub całkowite od niej odstąpienie.

Co ciekawe, nowe płockie automaty będą pierwszymi w Polsce biletomatami mobilnymi przystosowanymi do obsługi przez osoby niedowidzące przy użyciu gestów wykonywanych w dowolnym miejscu na ekranie dotykowym. Po aktywowaniu tej funkcjonalności, polecenia głosowe opisujące kolejne kroki zakupu biletu będą odtwarzane z głośnika umieszczonego w biletomacie. Tego typu funkcjonalność (tzw. „gesturę”) Mera po raz pierwszy wdrożyła w 2019 roku w Trondheim w Norwegii.

Komentarze

  1. Już są.Nie zawsze da się kupić bilet płacąc kartą.Dość często taka transakcja jest odrzucana.Są to przeważnie pojedyncze przypadki ale zdarza się też że przez jakiś czas nie działa cały system.

  2. Zaraz się skończy płacenie bilonem, to problemy tego rodzaju automatycznie znikną. Co nie znaczy, że nie pojawią się jakieś nowe ;-)

  3. Te biletomaty są nic nie warte. Chyba nie zdarzyło się abym widział, że ktoś kupuje bilet w takim biletomacie bez problem. Zawsze jak nie odliczoną kwotą trzeba płacić, to nie przyjmuję monet bo jakieś nie takie. Nieraz zanim człowiek w portfelu znajdzie monetę, która przypasuję temu ustrojstwu to transakcja trwa za długo i zostaje przerwana. Za to z biletomatami, które są np. w III generacji Solarisów nigdy nie widziałem żeby ktoś miał problem.

Dodaj komentarz

Back to top button