Wynik przetargu na biletomaty

Zbliżają się wakacje, zatem zgodnie z tym, co pisaliśmy pod koniec lutego, w autobusach powinny pojawić się nowe biletomaty. Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa wszystko jednak zmieniła.

Dopiero 11 maja, czyli prawie 3 miesiące po otwarciu ofert, KM ogłosiła wynik postępowania, wybierając jedyną złożoną propozycję firmy Mera Systemy. Zamawiający na swojej stronie stwierdził, że:

Oferta spełnia wymogi SIWZ oraz ustalenia zawarte w następujących pismach 1827/DW/2020 z dnia 30.04.2020 r. oraz nr 1953/DW/2020 z dnia 06.05.2020 r.

9 czerwca portal Transport Publiczny opublikował artykuł, w którym wyjaśnia, że pierwotna umowa została zmodyfikowana.

Nowa umowa z KM-Płock dotyczy wyprodukowania, dostawy i montażu przez Merę Systemy 7 mobilnych biletomatów do połowy sierpnia tego roku oraz w ramach opcji 65 sztuk do końca 2021 roku.

Z planowanych 72 urządzeń pozostało jedynie 7 (które zapewne trafią do Karsanów), a reszta to jedynie opcja. Do zmiany najpewniej przyczyniła się trwająca pandemia, a KM nie wiedząc co przyniesie przyszłość, prawdopodobnie skorzystała z możliwości, jakie daje specustawa COVID-19 w zakresie PZP, czyli zmiana warunków umowy lub całkowite od niej odstąpienie.

Co ciekawe, nowe płockie automaty będą pierwszymi w Polsce biletomatami mobilnymi przystosowanymi do obsługi przez osoby niedowidzące przy użyciu tzw. gestów wykonywanych w dowolnym miejscu na ekranie dotykowym. Po aktywowaniu tej funkcjonalności, polecenia głosowe opisujące kolejne kroki zakupu biletu będą odtwarzane z głośnika umieszczonego w biletomacie. Tego typu funkcjonalność (tzw. “gesturę”) Mera po raz pierwszy wdrożyła w 2019 roku w Trondheim w Norwegii.

Komentarze

  1. Zaraz się skończy płacenie bilonem, to problemy tego rodzaju automatycznie znikną. Co nie znaczy, że nie pojawią się jakieś nowe ;-)

  2. Te biletomaty są nic nie warte. Chyba nie zdarzyło się abym widział, że ktoś kupuje bilet w takim biletomacie bez problem. Zawsze jak nie odliczoną kwotą trzeba płacić, to nie przyjmuję monet bo jakieś nie takie. Nieraz zanim człowiek w portfelu znajdzie monetę, która przypasuję temu ustrojstwu to transakcja trwa za długo i zostaje przerwana. Za to z biletomatami, które są np. w III generacji Solarisów nigdy nie widziałem żeby ktoś miał problem.

Dodaj komentarz

Back to top button