Nowe wiaty przystankowe

Zakończył się montaż 5 nowych wiat przystankowych na terenie Płocka. Dwie z nich to zupełna nowość, ponieważ są w kształcie bramek piłkarskich. Można je spotkać na przystankach Orlen Arena 01 (przy ul. Batalionów Chłopskich) oraz Siennickiego 02 (przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych). Nie posiadają one gablot na plakaty (city-lightów), za to całą powierzchnię szyb zdobi wzór siatki, a także herb Wisły Płock (tą przy Batalionów Chłopskich – SPR Wisły). Obiekty są w biało – niebieskich barwach klubowych, oprócz tablic z nazwą przystanku, które są standardowo granatowe. Koszt jednej takiej konstrukcji wraz z montażem to nieco ponad 32 tys. zł. Wielkością są porównywalne z pozostałymi wiatami, które od kilku lat ustawiane są na terenie miasta (ich wymiary to 4,1 m x 1,5 m, a klasyczna wiata w Płocku ma 4,0 m x 1,4 m).

Nowością zastosowaną w bramkach jest oświetlenie przestrzeni w ich wnętrzu. Są to pierwsze wiaty w Płocku z oświetleniem solarnym. Zasilanie pochodzi z paneli słonecznych znajdujących się na postumencie ustawionym obok obiektów. Rozwiązanie to pozwala oszczędzać energię. Po zmroku (gdy pod wiatą nie ma nikogo) świecą się jedynie dwa LEDowe punkty umieszczone w konstrukcji, natomiast gdy do wnętrza wejdzie osoba, detektor ruchu uruchamia dodatkowych sześć punktów oświetlenia.

Dotychczasowa wiata z przystanku Siennickiego 02 została przeniesiona na przystanek Spółdzielcza 04 (m.in. dla linii 20 i 26) znajdujący się przy podjeździe z ul. Spółdzielczej w al. Piłsudskiego.

Oprócz tego, na terenie miasta postawiono 3 nowe, standardowe wiaty przystankowe:

  • Chemików, OT 01 (ul. Chemików) – 4 m długości i 1,4 m szerokości (pozbawiona jest gablot na plakaty),
  • Szpital Św. Trójcy 02 (pl. Dąbrowskiego) – ponad 5 m długości i 1,4 m szerokości (posiada dwie gabloty typu city-light oraz elementy charakterystyczne dla wiat w strefie konserwatorskiej: brązowy dach i inne wzory na szybach),
  • Św. Faustyny 01 (ul. Ciechomicka) – 4 m długości i 0,5 m szerokości.

Wszystkie nowe wiaty wyprodukowała i zamontowała firma Budotechnika Sp. z o. o. z Plichowic za łączną kwotę 148,6 tys. zł. Cenę całego zamówienia obejmuje oprócz zakupu wiat prace dodatkowe, jak roboty brukarskie, wykonanie nowej podbudowy pod obiekty, wykonanie dokumentacji oraz przeniesienie jednej z wiat na nową lokalizację.

Poniżej fragment programu MiastO! Żyje (wyd. 457).

Dodaj komentarz

Back to top button