Proponowane zmiany w układzie komunikacyjnym

21 października w ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, podczas którego jednym z omawianych punktów było „Funkcjonowanie transportu publicznego w Płocku. Badanie preferencji i oczekiwań pasażerów komunikacji miejskiej. Porównanie z innymi miastami podobnej wielkości”. W dokumencie, który został przygotowany na podstawie badań marketingowych przeprowadzonych w maju przedstawione są m.in. propozycje zmian w siatce połączeń.

Jedną z nich jest skierowanie autobusów na uliczki Starego Miasta oraz osiedla Wielka Płyta. W planach jest utworzenie nowej linii (o roboczym numerze 25) na okrężnej trasie: Dworzec kolejowy – Chopina – Otolińska – Jachowicza – Kilińskiego – Warszawska – pl. Dąbrowskiego – Kościuszki – pl. Narutowicza – Teatralna – Piekarska – Kazimierza Wielkiego – Dobrzyńska – Kobylińskiego – Łukasiewicza – Tysiąclecia – Zgliczyńskiego – Batalionów Chłopskich – NSZ – Rutskich – Rembielińskiego – Tysiąclecia – Łukasiewicza – i dalej powrót analogiczną trasą w stronę dworca. Z kolei autobusy linii 20 miałyby obsługiwać osiedla Górna oraz Kochanowskiego. Wiązałoby się to z wycofaniem linii z Podolszyc i zmianą trasy: Kostrogaj – Przemysłowa – NSZ – Bielska – Kochanowskiego – Mickiewicza – Bielska – Kwiatka – Kolegialna (powrót Sienkiewicza) – 1 Maja – 3 Maja – 11 Listopada – Jachowicza – Dworcowa – Chopina – Otolińska – Banacha – Lachmana – Spółdzielcza – Wyszogrodzka – Filtrowa – Górna – Różana – Rzeczna – Górna.

Głównym warunkiem wprowadzenia powyższych zmian jest obsługa linii 20 i 25 autobusami klasy midi. Przy założonej 15-minutowej częstotliwości w godzinach szczytu dla każdej z nich, potrzeba co najmniej 10 pojazdów tego typu. Obecnie prowadzony jest przetarg na zakup dwóch midibusów, zatem będzie brakowało jeszcze przynajmniej 8 sztuk. Rolę rezerwy mogłaby pełnić któraś z dwóch pozostałych Kapen.

W związku z powyższymi zmianami, planowana jest też modyfikacja tras linii 15 i 4. Linia 15 miałaby przejąć fragment trasy linii 20 na Podolszycach oraz na odcinku Chopina – Dworcowa – Kilińskiego. Z kolei autobusy linii 4 w obu kierunkach jechałyby ulicą Słoneczną (na całej długości tej ulicy planowany jest ruch dwukierunkowy) zamiast Wyszogrodzką. Dodatkowo jedna z linii 4 lub 24 zamiast al. Kobylińskiego ma jechać ulicami: Łukasiewicza – Miodowa – Mościckiego.

W planach jest również obsługa ulicy Traktowej poprzez wydłużenie z pętli na Winiarach wybranych kursów linii 26: Medyczna – Szpitalna – Traktowa (nawrotka na rondzie na ul. Dobrzyńskiej).

Oprócz tego zmianom ulegnie infrastruktura drogowa w obrębie skrzyżowania Al. Jachowicza z ul. Dworcową. Między przystankami Otolińska a Stanisławówka 02 powstanie drugi buspas (pierwszy funkcjonuje na ul. Łukasiewicza). Dodatkowo dla autobusów skręcających z Al. Jachowicza w lewo w al. Kilińskiego powstanie pierwsza w Płocku śluza dająca im pierwszeństwo przejazdu i możliwość bezkolizyjnego wykonania tego manewru.

[Kliknij tutaj, żeby zobaczyć cały dokument „Funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Płocku”]

Komentarze

  1. Spróbowałem z innej przegladarki i udało się pobrać ten plik.Dużo miejsca poświęca się tam wynikom ostatnio przeprowadzonych badań marketingowych.Są porównania do poprzednich i różnice w popycie na usługi przewozowe.Są też proponowane zmiany tras niektórych istniejących linii i utworzenie jednej nowej.Krótko mówiąc wszystko pomyślane dobrze bo w zasadzie za wyjątkiem linii 24 i 26 pozostałe zmiany i nowo powstała linia będą obsługiwane midibusami w częstotliwości nawet co 15 minut.Jest tylko jeden problem.KM ma na stanie w zasadzie tylko dwa autobusy tej klasy i to jeszcze ledwie trzymające się kupy i ogłosiła przetarg na lizing następnych dwóch ale to zaledwie połowa potrzeb.Jak napisano w dokumencie do obsługi potrzeba będzie 8 takich autobusów w tym dwa na rezerwę.Trzeba będzie jeszcze dostosować drogi po ktorych będą prowadzić trasy przejazdutych linii i dopiero wtedy można będzie myśleć o wprowadzeniu tych zmian.

  2. Chciałem zobaczyć jak ma wyglądać komunikacja w Płocku po proponowanych zmianach.Niestety podany link nie otwiera się tylko wyskakuje pusta strona.Jeżeli można prosił bym administratora o poprawienie tego albo o informację w jakim formacie jest wyswietlana strona.Być może mój sprzęt nie obsługuje takiego formatu.

Dodaj komentarz

Back to top button