VII Ogólnopolski Konkurs Kierowców

W dniach 19-20 października w Płocku odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM. Do rywalizacji stanęło 61 kierowców reprezentujących 31 przedsiębiorstw z całej Polski. Pierwszy dzień rozpoczął się od testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego składającego się z 70 pytań, a następnie zawodnicy przystąpili do zadań sprawdzających umiejętności manewrowania autobusem.

Specjalnie na potrzeby konkursu w Solarisie #729 zainstalowano system blokujący uruchomienie silnika samochodu przez osobę nietrzeźwą. Przed rozpoczęciem pierwszego zadania każdy z kierowców musiał dmuchnąć w alkomat znajdujący się w kabinie. Pierwszy etap składał się z trzech zadań jazdy precyzyjnej:

  • testu odległości – zatrzymanie się przed przeszkodą w odległości dokładnie 1 metra,
  • testu celności – celowanie laserem umieszczonym na ramieniu lusterka w tarczę leżącą na ziemi,
  • radarowego pomiaru prędkości – przejechanie przez odcinek kontrolny z prędkością 25 km/h (przy zasłoniętym prędkościomierzu).

Drugim etapem był specjalnie przygotowany tor do jazdy na czas. Podczas przejazdu uczestnicy mieli do wykonania slalom, „test Lancelota”, parkowanie prostopadłe tyłem, a także parkowanie skośne. Za każde potrącenie pachołka doliczane były sekundy karne. Dodatkowym utrudnieniem była konieczność utrzymania piłeczki tenisowej znajdującej się na „talerzu” przymocowanym do przedniej ściany pojazdu.

Dziesięciu najlepszych zawodników wywalczyło awans do finału, który odbył się następnego dnia. Pierwszym zadaniem była symulacja przejazdu liniowego, w tym obsługa pasażera niewidomego, niepełnosprawnego, a także prawidłowa reakcja na kłótnię w autobusie między pasażerami. Drugim sprawdzianem było udzielenie pierwszej pomocy pasażerowi, który stracił przytomność. Na koniec kierowca w ciągu 15 minut musiał odnaleźć jak najwięcej spośród 15 specjalnie spreparowanych usterek w autobusie. Były to usterki zarówno mechaniczne (m.in. poluzowanie poręczy, niedopompowana opona), jak i elektryczne (m.in. braki w oświetleniu pojazdu).

Płock reprezentowało dwóch kierowców: Piotr Śliwiński oraz Michał Olichwiruk, który awansował do finału. Ostatecznie zajął bardzo wysokie trzecie miejsce (taką samą lokatę zajął w konkursie na kierowcę roku KM-Płock). Zwyciężył Sebastian Mlonka z MPK Łódź. Serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz

Back to top button