Piknik rodzinny [AKTUALIZACJA]

20 maja Komunikacja Miejska zorganizowała piknik rodzinny połączony z finałem konkursu Kierowca Roku 2016. Bramy zajezdni otworzyły się dla gości o godz. 10.00, a na miejsce można było dojechać bezpłatnie Ikarusem #617, który wykonywał specjalne kursy. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano m.in. dmuchany tor przeszkód oraz kącik animacji. Dzieci mogły także wsiąść za kierownicę elektrycznych pojazdów i przejechać po specjalnie przygotowanym torze. Dla zwiedzających otwarto halę naprawczą, gdzie można było zobaczyć jak od spodu wygląda najnowszy Solaris, a także wejść do pogotowia technicznego MAN. Na starszych gości czekała nie lada atrakcja w postaci profesjonalnego symulatora jazdy autobusem. Każdy chętny mógł poczuć się, jak zawodowy kierowca takiego pojazdu. Nie zabrakło oczywiście strefy gastronomicznej, gdzie można było zjeść kiełbaskę z grilla.

W czasie, gdy goście bawili się na pikniku, toczyła się walka o tytuł najlepszego kierowcy. Taki konkurs organizowany jest przez KM od 3 lat, jednak do tej pory zwycięzcę wyłaniano na podstawie klasyfikacji łącznej z całego roku. W roku 2016 zmieniono zasady i podzielono konkurs na dwie części – zasadniczą (tutaj nic się nie zmieniło, czyli kierowcy przez cały rok walczą o zdobycie jak największej ilości punktów), a także finałową, do której zakwalifikowała się najlepsza dziesiątka (wśród nich nie było żadnej kobiety). I to właśnie oni walczyli o zdobycie dodatkowych punktów w klasyfikacji generalnej w pięciu konkurencjach:

 • wiedzy teoretycznej z przepisów ruchu drogowego,
 • obsługi codziennej pojazdu,
 • obsługi pasażerów w nieprzewidzianych sytuacjach,
 • precyzyjnym manewrowaniu autobusem,
 • oraz jazdy w symulatorze.

Najbardziej widowiskowe było manewrowanie autobusem, na które składały się dwa zadania: podjechanie do ściany dokładnie na odległość jednego metra (każdy centymetr odstępstwa skutkował punktami ujemnymi) oraz wycelowanie wskaźnikiem laserowym zawieszonym na lusterku w tarczę umieszczoną na ziemi.

Zwycięzcą części finałowej okazał się Piotr Śliwiński, jednak nie zdołał wyprzedzić lidera części zasadniczej Marka Wiśniewskiego, który został Kierowcą Roku 2016 i otrzymał nagrodę w wysokości 3500 zł (pozostali finaliści również otrzymali nagrody pieniężne). A tak przedstawia się klasyfikacja generalna konkursu:

 1. Marek Wiśniewski
 2. Piotr Śliwiński
 3. Michał Olichwiruk
 4. Robert Bedra
 5. Tomasz Ruszkowalski
 6. Cezary Kamiński
 7. Paweł Karłowicz
 8. Piotr Mieszkowicz
 9. Marek Łukasiak
 10. Stanisław Grabowski

Poniżej galeria zdjęć z pikniku.

Aktualizacja: Poniżej nasza filmowa relacja z pikniku.

Materiał dotyczący pikniku pojawił się także w 318. wydaniu MiastO! Żyje.

Dodaj komentarz

Back to top button