Piknik

5 września KM Płock we współpracy m. in. z nami – miłośnikami komunikacji miejskiej zorganizowała na Stadionie Miejskim piknik z okazji 50-lecia istnienia. Wystawione zostały pojazdy: Solaris Urbino 12 #709, MAN NL223 #698, turystyczny MAN Lion’s Star #699 oraz Neoplan N4014NF #677, który był przeznaczony do oklejania przez dzieci. Dodatkowo można było oddać krew w krwiobusie #689. Jednak największą atrakcją (czego się spodziewaliśmy) okazał się Jelcz „ogórek”, którego zwiedziła duża część osób obecnych na imprezie. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka nim po mieście na koniec pikniku (ok. godz. 19.00). Chętnych było tyle, że autobus wykonał aż dwie rundy. Niestety ostatecznie na piknik przybył Jelcz 043 z Bydgoszczy, a nie miejski Mex, do którego wykonaliśmy specjalnie tablice nieistniejącej od lat linii 0.

Duży udział stanowiły gry i zabawy dla najmłodszych. Sporo czasu i uwagi poświęciliśmy na oglądanie wystawy przygotowanej przez KM. Można było na niej zobaczyć piękne i nieznane do tej pory zdjęcia Sanów, Autosanów oraz kolorowe(!) fotografie Jelczy PR110 z lat 80-tych. W naszym gronie sporą sensację wywołało piękne zdjęcie turystycznego Jelcza PR110IL #472, o istnieniu którego nie wiedzieliśmy sądząc, że była to wersja miejska. Uśmiech wzbudzała księga skarg i zażaleń z wpisami jeszcze z lat 60-tych, a ciekawość stara książka taborowa oraz instrukcje obsługi Jelcza i Ikarusa.

My swoimi skromnymi możliwościami zaprezentowaliśmy plansze ze wszystkimi typami autobusów, jakie były i są eksploatowane, plan całej sieci w wymiarze rzeczywistej mapy, schemat uproszczony oraz fragment mapy z trasami z 1976 r. autorstwa naszego kolegi Jakuba Putyry. Do dyspozycji mieliśmy też kilka tablic kierunkowych oraz kasetę z filmem z numerami linii, na którym można było ustawić m. in. nieistniejącą już linię pospieszną 35P. Niestety z przyczyn technicznych nie udało nam się zaprezentować przygotowanej prezentacji multimedialnej (można ją obejrzeć poniżej). Obok namiotu można było zobaczyć pięknie przygotowany silnik z Jelcza PR110 oraz automatyczną skrzynie biegów z MANa NL313-15 #690.

Wszyscy odwiedzający mogli pożywić się w dwóch namiotach, których wyposażenie było stylizowane na lata 60-te i 80-te. Największą sensację wzbudzały stoliki z przykręcanymi miskami do blatu i łyżkami na łańcuchu, jak w komedii Stanisława Barei „Miś”.

[Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć z pikniku]

Prezentacja wykonana na piknik z okazji 50-lecia komunikacji miejskiej w Płocku. Autor: Cezary Dorobek.

Dodaj komentarz

Back to top button