Śluza uruchomiona

Od 8 lutego autobusy skręcające w lewo z Al. Jachowicza w al. Kilińskiego w końcu mogą korzystać z pierwszej w Płocku śluzy autobusowej, która powstała w obrębie przystanku Stanisławówka 02. Na razie korzysta z niej jedynie linia 20 oraz nocna N1, a docelowo także zawieszona obecnie linia 10.

Śluza powstała w ramach przebudowy al. Kilińskiego i czekała na uruchomienie już od kilku miesięcy. Sterują nią sygnalizatory tramwajowe (co również jest nowością w naszym mieście) z tabliczką “BUS”. W obrębie przystanku zamontowano znaki “CZOŁO AUTOBUSU” informujące kierowcę, od którego miejsca pozycja pojazdu wzbudza dedykowaną mu sygnalizację, która zezwoli autobusowi ruszyć i wjechać bezpiecznie w al. Kilińskiego. Kierowca będzie miał na ten manewr 7 sekund. W tym czasie samochody osobowe oraz piesi we wszystkich kierunkach będą mieli czerwone światło. Śluza może również nadawać priorytet autobusom jadącym na wprost.

Do przystanku zakończonego śluzą prowadzi krótki buspas, który swój początek ma przed skrzyżowaniem z ul. Otolińską.

Powyższe zmiany spowodowały, że autobusy linii 10, 20 oraz N1 będą miały wspólny przystanek z pozostałymi liniami jadącymi Al. Jachowicza prosto od strony Podolszyc. Nie będą zatrzymywały się już na przystanku Stanisławówka 03 na ul. Dworcowej, na której zostanie przeorganizowany układ przystanków, co zapowiadała w 2019 r. uchwała o ich wstępnej lokalizacji.

Jak w rzeczywistości funkcjonuje śluza? Odpowiedź znajduje się poniżej w przygotowanym przez nas materiale wideo.

Fragment Informacji PTV z dn. 1.02.2021 r.

Dodaj komentarz

Back to top button