Linie podmiejskie zostaną przenumerowane [AKTUALIZACJA]

Od 7 stycznia zmianie ulegnie numeracja trzech linii podmiejskich: 1 110, 5 102, 34 120. Trasy natomiast pozostaną bez zmian. Dodatkowo od tego dnia zlikwidowane zostaną weekendowe kursy linii 34 (120) z powodu zbyt małego zainteresowania ze strony pasażerów. Autobusy tej linii kursować będą tylko w dni powszednie, z wyłączeniem okresu wakacyjnego.

Powyższa zmiana rozpoczyna cały proces przenumerowania linii, który w pierwszym etapie dotyczyć będzie linii podmiejskich, a w kolejnym miejskich. Dotychczasowy sposób numeracji, który istnieje od momentu powstania komunikacji miejskiej w naszym mieście, czyli od roku 1960, był prowadzony w ten sposób, że każdej nowej linii nadawano kolejny wolny numer. Wszystko zaczęło się od linii nr 0, która w pierwotnej wersji dowoziła pracowników do MZRiP. Łącznie w 1960 r. uruchomiono 9 linii, z czego część z nich wyjeżdżała poza miasto (nr 5, 6, 7, 8). Wraz z rozwojem kombinatu linię 0 zastąpiono liniami „P” z dodatkowymi indeksami numerycznymi. Linia nr 1 była z kolei od samego początku linią nocną aż do 1990 r., kiedy to wydzielono jedyną wówczas grupę linii nocnych, tzw. „setek” (100 i 101). Co ciekawe w przeszłości istniała już linia nr 102 właśnie jako linia nocna w latach 1998-2012. Gdy linia ulegała likwidacji, jej numer „zwalniał się” dla nowych linii. W ten sposób w ostatnich latach doszło m.in. do sytuacji, że linie podmiejskie 34 i 36 „wmieszały się” w numerację, która przez lata były zarezerwowana dla linii szczytowych do kombinatu. Dziś pasażer nie ma możliwości, by jednoznacznie odróżnić linie miejskie od podmiejskich.

W 2012 r. wraz z wprowadzeniem nowego układu komunikacyjnego, przeprowadzono częściową korektę numeracji linii. Linie sezonowe 13 i S otrzymały numery 43 i 44, literowe linie cmentarne zostały wpisane w grupę numerów 70-75, uruchomiono linie nowego typu kursujące jedynie 24 i 31 grudnia z numerami 80, 81, 82 i 87, a linie nocne stały się „N-kami”.

Od 1 sierpnia 2016 r. wraz ze zmianą funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie gminy Słupno dokonano zmiany numeracji linii na 130-132, która jest już zgodna z nowym system numeracji linii podmiejskich. Został on oparty na założeniu, że autobusy jadące poza Płock będą miały oznaczenie trzycyfrowe. Za przykład niech posłuży linia nr 102. Pierwsza cyfra (czyli „1”) będzie wyróżnikiem oznaczającym linię podmiejską, kolejna („0”) oznaczać będzie kierunek, w jakim dana linia się kieruje (w tym przypadku to północ i gmina Stara Biała lub Brudzeń), ostatnia cyfra („2”) oznacza kolejną linię w danym kierunku. Druga cyfra oznaczenia zmienia się wraz z ruchem wskazówek zegara zaczynając od linii Wisły po stronie gminy Stara Biała. Do końca 2017 r. planowana jest zmiana numeracji wszystkich pozostałych linii podmiejskich.

Aktualizacja: 14 stycznia w Kurierze Mazowieckim pojawił się materiał na ten temat, w którym błędnie podano informację na temat linii, które od 2017 r. zmieniają swoje numery (linie z gm. Słupno mają nową numerację od sierpnia 2016 r.). Niepełna jest też informacja w tabeli „do końca roku zostaną zmienione”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Back to top button