Nowa linia midibusowa [FOTO]

Od 19 września uruchomiona zostanie nowa linia 18 obsługiwana midibusami Karsan Atak. Jej trasa przebiegać będzie m.in. ulicami do tej pory pozbawionymi obsługi komunikacyjnej lub obsługiwanymi w bardzo niewielkim zakresie (np. tylko linią 15), tj. Północną, Lotników, Rutskich, Rembielińskiego, Zduńską, Okrzei, Słoneczną, Południową oraz Górną.

Niestety zakres obsługi w rejonie Starego Miasta został zmodyfikowany w stosunku do wcześniejszego planu, który zakładał przebieg trasy w okolicach sądu i Małachowianki (przez pl. Narutowicza i ulice Teatralną, Piekarską i Kazimierza Wielkiego). Autobusy pojadą jednak po trasie linii 4 (Kościuszki – pl. Obr. Warszawy – Sienkiewicza/Kwiatka) podjeżdżając jedynie pod ratusz. Oprócz tego trasa została tymczasowo skrócona do Podolszyc, do czasu utworzenia pętli na ulicy Żyznej, gdzie ma znajdować się docelowy kraniec.

Szczegółowa trasa linii 18 (podkreślono trasy dotychczas nieobsługiwane):

 • Dworzec kolejowy – Mickiewicza – Północna – Lotników – Kochanowskiego – Bielska – Narodowych Sił Zbrojnych – Rutskich – Rembielińskiego – Tysiąclecia – Bielska – Zduńska – Okrzei – Kwiatka – Kolegialna – pl. Obrońców Warszawy – Kościuszki – pl. Dąbrowskiego – Warszawska – al. Kilińskiego – Słoneczna – Południowa – Wyszogrodzka – Filtrowa – Imielnicka – Rzeczna – Górna – Źródlana – Wyszogrodzka – Czwartaków – Podolszyce
 • Podolszyce – Czwartaków – Wyszogrodzka – Źródlana – Górna – Rzeczna – Imielnicka – Filtrowa – Wyszogrodzka – Południowa – Słoneczna – Głowackiego – Wyszogrodzka – Ogródek jordanowski – al. Kilińskiego – Warszawska – pl. Dąbrowskiego – Kościuszki – pl. Obrońców Warszawy – 1 Maja – Sienkiewicza – Bielska – Zduńska – Okrzei – Kwiatka – Bielska – Tysiąclecia – Rembielińskiego – Rutskich – Narodowych Sił Zbrojnych – Bielska – Kochanowskiego – Lotników – Północna – Mickiewicza – Dworzec kolejowy

Na trasie „osiemnastki” uruchomione zostaną poniższe przystanki (wszystkie w postaci samych słupków przystankowych, bez wiat):

 • Północna (na ul. Północnej)
 • Żwirki i Wigury (na ul. Kochanowskiego)
 • Rutskich (na ul. Rutskich)
 • Gawareckiego (na ul. Rembielińskiego)
 • Rembielińskiego 03 (na ul. Rembielińskiego, w kierunku Podolszyc)
 • Zduńska (na ul. Zduńskiej, wspólny przystanek dla obydwu kierunków)
 • Okrzei (na ul. Okrzei, wspólny przystanek dla obydwu kierunków)
 • Batorego (na ul. Słonecznej, w kierunku dworca)
 • Bukowa (na ul. Słonecznej, w kierunku dworca)
 • Filtrowa (na ul. Filtrowej)
 • Os. Górna (zespół trzech słupków na ulicach Górnej i Imielnickiej)
 • Rzeczna (na ul. Imielnickiej)
 • Górna (na ul. Górnej)
 • Źródlana (na ul. Źródlanej)

W dni robocze autobusy kursować będą co 20-30 minut w godzinach szczytu i co ok. 40 min. poza szczytem. W weekendy natomiast częstotliwość wynosić będzie 60 minut.

W ramach promocji nowej linii, w weekend 19-20 września będzie można nią podróżować bezpłatnie, a w sobotę 19 września w godz. 8-16 zostanie podwojona liczba kursów (co 30 minut).

Już w niedzielę 20 września w związku z zamknięciem dla ruchu ulic Zduńskiej i Okrzei na czas organizacji imprezy sportowej Garmin Iron Triathlon Płock 2020 w godz. 8:00 – 14:30 autobusy linii 18 kursować będą w obydwu kierunkach z pominięciem przystanków Zduńska i Okrzei.

Linia 18 zadebiutowała w płockiej komunikacji w 1971 r. jako linia miejska na trasie Skarpa – Otolińska przejazd PKP. W 1985 r. miała wakacyjny epizod jako linia sezonowa do Koszelówki, po czym od 1988 r. stała się linią podmiejską do Wyszyny. Z siatki połączeń zniknęła 1 maja 2017 r., kiedy to została przenumerowana na linię 104.

Fragment Kuriera Mazowieckiego z dn. 16.09.2020 r.

Komentarze

 1. plockibus jeżeli pytałeś się mnie to raz jechałem to linią (przy okazji nagrywałem trasę). I wsiadł jeden kierowca, który z zajezdni jechał do swojego domu. Z rozmowy między nim a kierowcą pojazdu można było wychwycić takie ciekawostki jak to, że przyciski do drzwi są bardzo oddalone i trzeba się nachylić. O ile się nie mylę to przycisk do „ciepłego guzika” jest jeszcze dalej i żeby go nacisnąć trzeba wręcz wstać. Drugi kierowca do kierującego powiedział coś o wymijance, no tak na tej linii na większości ulic wyminięcie się jest bardzo trudne, bo w niektórych miejscach przejazd jednego autobusu jest już skomplikowanym zadaniem. Kierujący powiedział, że już wypisał się z tej linii.

 2. Linia nr 18 wystartowała.Teraz trzeba się przyjrzeć frekwencji i ewentualnie zmienić rozkład jazdy.Z tego co zauważyłem to jak na razie nie cieszy się ona za bardzo popularnością.Należało by zrobić trochę lepszą reklamę.
  A może jednak wrócić do starych planów i poprowadzić trasę jeszcze przez ulicę Kazimierza Wielkiego?
  Dużo niejasności ale pozwoli wszystko się okaże i na pewno trasa zostanie lekko zmieniona.
  To tyle na temat nowej linii.Ale w zasadzie to ludzie są z niej zadowoleni tylko że jeszcze nie wszyscy wiedzą co to za linia a niektórzy to nawet jeszcze nie wiedzą o jej istnieniu.

Dodaj komentarz

Back to top button