Upały utrudniają podróżowanie komunikacją

Na przełomie lipca i sierpnia nad całą Europę napłynęło upalne powietrze znad Afryki, które cały czas się utrzymuje. Temperatura w Płocku zaczęła przekraczać w ciągu dnia 30 stopni Celsjusza. Problemem stało się funkcjonowanie w nieklimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach, w tym w autobusach komunikacji miejskiej. Jak możemy przeczytać na Portalu Płock:

Latem żywot pasażerów Komunikacji Miejskiej bywa trudny, zwłaszcza w upały. Niestety, nie każdy autobus przewoźnika ma klimatyzację. Jak na razie są to 32 autobusy klimatyzowane, a stanowią one jedną trzecią taboru wykorzystywanego w szczytach przewozowych. Niestety nawet przy dużej liczbie pasażerów kierowca…. sam nie może włączyć chłodzenia pojazdu. Dyspozycja musi przyjść „z góry”.

– Kiedy temperatura powietrza przekracza 22 stopnie Celsjusza dyspozytor wydaje polecenie kierowcom, aby włączyli klimatyzację. Bezpośrednio po otrzymaniu polecenia kierowcy zamykają szyberdachy, a na najbliższej pętli blokują wszystkie okna – wyjaśnia Kinga Wochowska, rzeczniczka prasowa Komunikacji Miejskiej.

Niestety to, gdzie i kiedy natrafimy na klimatyzowany pojazd jest losowe. Autobusy zmieniają się nawet kilka razy dziennie na tych samych trasach. Nie ma więc znaczenia czy jedziemy linią 22 na Podolszyce, przez Radziwie, czy 0 na Winiary.

Powodzeniem zaczęły się cieszyć wyjazdy nad wodę, w tym sezonowa linia nr 43 do Grabiny. W weekend 4-5 sierpnia na linię skierowany został nawet autobus przegubowy (kosztem bagażnika rowerowego), by obsłużyć zwiększoną liczbę pasażerów.

Jak rozpoznać pojazd z klimatyzacją? Są to Solarisy od numeru taborowego 723 wzwyż oraz dwa MANy #690-691. Wszystkie nad drugimi drzwiami mają naklejony piktogram z płatkiem śniegu. Podróż można zaplanować sobie również z aplikacją myBus, w której oznaczone są autobusy klimatyzowane.

Do końca sierpnia, po dostawie 25 hybryd, liczba pojazdów klimatyzowanych zwiększy się do 57 sztuk, co będzie stanowiło ok. połowę taboru. Ratusz niedawno poinformował, że zdobył kolejną dotację unijną, w ramach której zostanie zakupionych m.in. 8 nowych autobusów (4 hybrydy i 4 diesle). A jeszcze w 2010 r. sytuacja w czasie upałów wyglądała bardzo nieciekawie

Dodaj komentarz

Back to top button