Zajezdnia na ul. Bieruta oraz pamiątki

Na nasz apel sprzed lat w sprawie pamiątek związanych z komunikacją miejską odpowiedziała córka Pani Rozbickiej, jednej z pierwszych 16 konduktorek pracujących w ówczesnym MKA. Obie Panie udostępniły nam kilka zdjęć oraz opowiedziały swoje wspomnienia o dawnej komunikacji. Dzięki temu udało nam się ostatecznie ustalić jak wyglądała istniejąca w latach 60-tych zajezdnia przy ul. Bieruta 1a (dziś ul. Misjonarska).

Wjazd i wyjazd z zajezdni prowadził przez dzisiejszą ul. Jakubowskiego (po zachodniej stronie ul. Misjonarskiej), na tyłach obecnej prokuratury, której charakterystyczny budynek widać na kilku archiwalnych zdjęciach. Podobnie jak dzisiaj, przy samej ulicy znajdował się szlaban, przez który przepuszczane były autobusy. Po prawej stronie wjazdu znajduje się dziś stary opuszczony budynek, w którym najprawdopodobniej znajdowało się zaplecze i biura zajezdni.

W głębi za budynkiem znajdował się wówczas plac postojowy, co dokumentują stare zdjęcia. Kilka budynków tworzących tło zajezdni znajduje się dziś w prawie identycznym kształcie, jak w latach 60-tych. Aktualnie część terenu dawnej zajezdni zajmuje nowe mini osiedle bloków oraz garaże.

Poniżej kilka z udostępnionych nam pamiątkowych rzeczy i zdjęć, za które serdecznie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Back to top button