Bilet z czasów okupacji

Usługa komunikacji miejskiej w Płocku obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Niewiele osób wie i pamięta, że zorganizowany transport publiczny pojawił się w naszym mieście już za czasów okupacji niemieckiej. Pisaliśmy o tym przy okazji pojawienia się książki Pani Elżbiety Szubskiej – Bieroń pt. „Płock na łamach lokalnej prasy NSDAP 1939-1945”. Teraz od Pana Marcina Kozłowskiego z Warszawy, wieloletniego kolekcjonera biletów otrzymaliśmy perełkę – bilet, na którym widnieje napis “Stadtverkehr Schröttersburg”, co oznacza transport miejski miasta Schröttersburg. Niemcy w czasie II wojny światowej zmienili nazwę Płocka właśnie na Schröttersburg. Na bilecie można znaleźć aktualną trasę (Niemcy często zmieniali wówczas jej przebieg) z zaznaczonymi przystankami, cenę (20 reichspfennigów) i informację: 

Ważny na jeden przejazd bez przerwy w podróży. Przechowywać podczas podróży i okazać na żądanie.
Nieprzenośny!
Odpowiedzialność za szkody wynikająca z przepisów Ustawy o odpowiedzialności Rzeszy na mocy umowy przewozu jest wyłączona.
(tłum. Rafał Lamch)

Rewers biletu jest pusty.

Jest to kolejny niepodważalny dowód na istnienie tego typu transportu w naszym mieście w czasie niemieckiej okupacji. Jak zdradził nam Pan Marcin – sam bilet, mający ponad 70 lat i bezcenną wartość przyjechał z Berlina wraz z kolekcją innych biletów z lat 1939-1945. 

Dzięki zbiorom udostępnionym przez Pana Marcina udało nam się przy okazji zaktualizować cały dział biletów dostępny na naszej stronie oraz uzupełnić go o bilety dostępne na linii P-4.

Pozostając w tematyce biletów, 9 marca Komunikacja Miejska wprowadziła do sprzedaży bilety okolicznościowe (o nominałach 1,60 i 3,20 zł), o których wspominaliśmy przy okazji jubileuszu 60-lecia.

Dodaj komentarz

Back to top button