Tłok w autobusach

Nowy rok szkolny zawsze przynosi ze sobą zwiększoną ilość pasażerów w stosunku do okresu wakacyjnego. Jednak w tym roku jest ich jeszcze więcej. Ma to związek z definitywnym upadkiem płockiego PKS-u (Mobilis Group) i całkowitym zawieszeniem wszelkich kursów, a także z reformą edukacji i w konsekwencji podwójnym rocznikiem uczniów w pierwszych klasach szkół średnich. W niektórych miejscowościach funkcjonują prywatne połączenia, jednak w wielu miejscach to autobusy KM stały się jedynym środkiem transportu dla uczniów dojeżdżających do Płocka. Szybko okazało się, że wszyscy chętni nie są w stanie zmieścić się do jednego autobusu, wobec czego na wybranych liniach zaczęto wysyłać tzw. „bisy”. Największe oblężenie można zaobserwować m.in. w gminach Bielsk i Słupno. To właśnie tam wysyłane są zdublowane autobusy. Absolutnym rekordzistą jest gmina Staroźreby, gdzie od 7 września zmieniono nawet rozkład jazdy linii 120, który uwzględnia kursy ze Staroźreb o godz. 6:32 i 6:37 (oba obsługiwane przegubowcami). Dodatkowo Kapena Thesi City kursująca na linii gminnej L2 szybko okazała się zbyt mała dla wszystkich chętnych i linię tą obsługuje teraz pojazd 12-metrowy. W wielu innych gminach na szczytowe kursy wysyłane są autobusy przegubowe. Poniżej przedstawiamy wyniki naszych obserwacji w szczycie porannym:

Linia Początek trasy Godz. odjazdu Rodzaj taboru
103 Sobowo 6:37 przegubowy
110 Lelice 6:43 przegubowy
111 Rempin 6:26 przegubowy
112 Bielsk 6:56 przegubowy + solowy (bis) *
120 Staroźreby 6:32 przegubowy
120 Staroźreby 6:37 przegubowy
130 Słupno, zajazd 7:01 solowy + solowy (bis)
140 Gąbin, dworzec 6:51 przegubowy

* 4 września zaobserwowaliśmy, że kurs ten obsługiwany był przez 3 autobusy solowe

Do porannej obsługi ościennych gmin wysyłanych jest aż 7 autobusów przegubowych. Niestety często odbija się to na obsłudze pasażerskiej w samym Płocku. Na liniach 3 i 19 coraz częściej pojawiają się autobusy 12-metrowe, w których panuje ogromny ścisk. Na tłok bardzo często narzekają też pasażerowie linii zastępczej x7.

KM w swoim taborze posiada obecnie 21 pojazdów przegubowych (oraz dwa 15-metrowe), jednak jak widać liczba ta w obecnej sytuacji okazuje się zbyt mała. Być może spółka powinna pomyśleć np. o zakupie kilku używanych autobusów klasy MEGA. W listopadzie 2016 r. podjęto nawet próbę dzierżawy 3 takich pojazdów, jednak nie doszła ona do skutku.

Komentarze

  1. Zaobserwowałem już że na linii 130 o godzinie 7:01 jest bis.W zasadzie nie jest on potrzebny od przystanku Słupno zajazd bo tu jeszcze w Cekanowie wszyscy się zmieszczą a poza tym na przystanku Słupno zajazd niektórzy korzystają z linii 215 która odjeżdża mniej więcej w tym samym czasie.Bis jest potrzebny dopiero od Mirosławia i przez Stare i Nowe Gulczewo.
    Tak bym to zmienił żeby niepotrzebnie nie najeździć się tym bisem ale widocznie Urząd Gminy wie lepiej.

Dodaj komentarz

Back to top button