Powstanie 15 nowych przystanków

22 marca podczas sesji rady miasta, radni przegłosowali uchwałę nt. „wstępnej lokalizacji przystanków komunikacyjnych na terenie miasta Płocka”. Mowa jest w niej o lokalizacji 15 nowych przystanków, a także o przesunięciu niektórych już istniejących. Wnioskodawcą zmian jest Miejski Zarząd Dróg. O szczegółach możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej:

Jak tłumaczą w płockim ratuszu, zmiany związane są głównie z realizowanymi i planowanymi inwestycjami drogowymi. Ale wpływ na nie miały także prośby mieszkańców. – Celem projektu jest poprawa dostępności do transportu publicznego – mówią w biurze prasowym urzędu. Nowe przystanki będą głównie tam, gdzie rozbudowują się osiedla i powstają nowe bloki i domy jednorodzinne.

Planowana lokalizacja nowych przystanków:

  • cztery wzdłuż ul. Boryszewskiej (po dwa po obu stronach ulicy) – Urodzajna 01 i 02 oraz Os. Żyzna 01 i 02,
  • dwa przy ul. Żyznej – Os. Nad Rosicą 01 i 02,
  • dwa przy ul. Mickiewicza – Mickiewicza, szkoła 01 i 02,
  • dwa przy ul. Bielskiej – Mosty 01 (przy skrzyżowaniu, obok banku ING, w stronę centrum) i Obr. Westerplatte 02,
  • dwa przy ul. Harcerskiej (na żądanie) – Liściasta 01 i 02 (które istniały już wcześniej, ale zniknęły po remoncie ul. Harcerskiej),
  • jeden w al. Jana Pawła II – Synów Pułku 01 (przy Auchan),
  • jeden w al. Kobylińskiego – Spacerowa 01 (przy skrzyżowaniu z ul. Łukasiewicza, w stronę centrum),
  • jeden przy ul. Dobrzykowskiej – Tokary 02.

Projekt przewiduje również zmianę lokalizacji kilku przystanków. Wraz z planowaną przebudową ul. Tysiąclecia, bliżej skrzyżowania z ul. Łukasiewicza przesunięty zostanie przystanek Zgliczyńskiego 01, a pomiędzy skrzyżowania z ul. Mieszka I i Rembielińskiego przesunięty będzie przystanek Rembielińskiego 01, co pozwoli na utworzenie nowego przystanku Mosty 01 na ul. Bielskiej. Spora zmiana lokalizacji przystanków przewidziana jest w Al. Kobylińskiego oraz w obrębie skrzyżowania ul. Bielskiej i Al. Jachowicza. Obecny przystanek Spacerowa 02 (w stronę cmentarza) zostanie przesunięty przed skrzyżowanie z ul. Łukasiewicza, naprzeciwko nowego przystanku Spacerowa 01. Przystanek Jachowicza (teatr) 04 z Al. Jachowicza (naprzeciwko teatru) zostanie przeniesiony na początek Al. Kobylińskiego. Dzisiejsze przystanki Jachowicza, młyn 01 i Jachowicza (Bielska) 02 (przy poczcie) przeniesione będą we wspólną lokalizację na ul. Bielskiej w rejon nadleśnictwa. Z kolei przystanek Jachowicza (Bielska) 03 (na ul. Bielskiej, naprzeciw nadleśnictwa) przesunięty zostanie za skrzyżowanie z Al. Kobylińskiego, pod młyn. Zmiany te wprowadzą nową organizację przystanków w obrębie największego w mieście węzła komunikacyjnego w taki sposób, by poprawić skomunikowanie wielu linii na wspólnych przystankach w danych kierunkach miasta oraz w efekcie zredukować ich liczbę z 5 do 4 sztuk. Przykładowo autobusy linii 3 i 19 będą miały w końcu wspólne przystanki na ul. Bielskiej w obu kierunkach (przy nadleśnictwie i przy banku ING).

W ratuszu informują, że nie we wszystkich lokalizacjach powstaną nowe zatoki przystankowe. Nie będzie ich głównie przy planowanych „przystankach na żądanie”. Zmiany miałyby być wprowadzane sukcesywnie w tym i przyszłym roku. 

Na tej samej sesji zdecydowano również o zmianie nazwy przystanku Dobrowolskiego na Braci Jeziorowskich.

Komentarze

Dodaj komentarz

Back to top button