#353 | Karsan JEST

9.11.2017 - 16.11.2017

9 listopada 2017 r. na tygodniowe testy przybył do Płocka minibus Karsan JEST (rej. BI 6193X). Pojazd został wyprodukowany w 2017 r. Dostarczyła go firma WOWO Sp. z o.o. będąca przedstawicielem tureckiej marki w Polsce. Jest to niespełna 6-metrowy (5845 mm) niskowejściowy autobus klasy MINI mogący zabrać na pokład 25 pasażerów, w tym 15 na miejscach siedzących (11 foteli + 4 składane). Pojazd posiada tylko jedną parę drzwi otwieranych na zewnątrz, wyposażoną w rozkładaną manualnie rampę dla wózków. Dzięki niskiej podłodze oraz wysokiemu dachowi wnętrze sprawia wrażenie bardzo przestronnego.

W Płocku JEST otrzymał tymczasowy numer taborowy 353. W tym przypadku nie zdecydowano się na montaż biletomatu – sprzedaż biletów będzie prowadził kierowca. Pasażerowie mogli spotkać busik na linii zastępczej x3. Zajezdnię opuścił 16 listopada.

Konstrukcja pojazdu oparta jest o nadwozie samonośne. Napęd stanowi silnik Fiat F1AE3481D o pojemności 2287 cm3 i mocy 130 KM spełniający normę Euro 5, a układ przeniesienia napędu oraz zawieszenie pochodzą z Fiata Ducato. Za zmianę biegów odpowiedzialna jest manualna skrzynia ZF 6S 1010BO. Karsan jest klimatyzowany, wyposażony m.in. w systemy ABS, EBD i ESP. Niestety w pojeździe nie zamontowano wyświetlaczy. Co ciekawe, kierowca ma do dyspozycji oddzielne drzwi z lewej strony umożliwiające łatwe zajęcie miejsca za kierownicą.

Model JEST to najmniejszy członek miejskiej rodziny Karsan produkowany od maja 2013r., który został zaprojektowany jako pojazd do obsługi transportu publicznego na mniej obciążonych liniach. Od czasu swojej premiery w Stambule, JEST wyprodukowany został w liczbie prawie 4000 szt., z czego 3000 sprzedano w Turcji. Pojawiły się też pierwsze miasta w Polsce, które zakupiły takie pojazdy, m.in. Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej. Testy tego busika przeprowadził niedawno PKS Białystok. W tym roku na targach w Kortrijk można było zobaczyć minibusa JEST electric, który niedawno wszedł do seryjnej produkcji.

Testowy Karsan Jest
Testowy Karsan Jest
Testowy Karsan Jest
Testowy Karsan Jest
Wejście dla kierowcy z lewej strony pojazdu
Wnętrze testowego Karsana Jest
Wnętrze testowego Karsana Jest
Wnętrze testowego Karsana Jest

    Zobacz zdjęcia tego autobusu na GPA

    Back to top button