Pasażerowie sami otworzą sobie drzwi

Od 1 lipca planowane jest wprowadzenie w autobusach tzw. „ciepłego guzika”. Oznacza to, że pasażerowie sami będą musieli otwierać sobie drzwi poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku – zarówno podczas wsiadania, jak i wysiadania z autobusu. Pojazdy wyposażone w taki system (prawie 65% taboru) oznaczone są odpowiednimi piktogramami. W ostatnim czasie pojawiła się również na szybach drzwi informacja o działaniu przycisków na żądanie w strefach B i C. W ramach kampanii informacyjnej powstał krótki film instruktażowy, który można zobaczyć poniżej.

Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest od wielu lat w innych miastach. Ma na celu uniknięcie zbędnego otwierania wszystkich drzwi przez kierowcę, co pozwala zaoszczędzić energię pojazdu, zmniejsza np. niepotrzebne mechaniczne zużywanie się samych drzwi, ale również pozwala lepiej utrzymać chłód latem w pojazdach klimatyzowanych, a zimą zapobiega zbędnemu wychładzaniu wnętrza.

Aktualizacja: Po wprowadzeniu tego rozwiązania w życie, w autobusach pojawiły się specjalne komunikaty głosowe przypominające pasażerom o nowych zasadach.

 

Dodaj komentarz

Back to top button