Czy powróci temat tramwaju w Płocku?

24 czerwca Dziennik Gazeta Prawna opublikował ciekawy artykuł nt. projektu „Attractis” francuskiej firmy Alstom Transport. Projekt zakłada dostarczenie w ramach kontraktu nie tylko samych tramwajów, ale także wykonanie całej infrastruktury, m.in.: torowiska, przystanków, systemu zarządzania ruchem, a na sam koniec przeprowadzenie niezbędnych testów i odbiorów inwestycji. Cały system „pod klucz” wg wiceprezesa Alstom Transport zakłada ok. 20% oszczędność w porównaniu z tradycyjnym systemem tramwajowym. Dodatkowo firma proponuje klientom wsparcie finansowego projektu (m.in. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego). Pierwszym europejskim miastem, które zdecydowało się na taki system „pod klucz” jest brytyjskie Nottingham.

W artykule wypowiada się także Michał Beim z Instytutu Sobieskiego, który twierdzi, że budowa linii tramwajowej kalkuluje się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, takich jak: Radom, Białystok, Lublin, Jaworzno i Kielce. Wymienia także nasze miasto.

Wprowadzenie tramwajów bierze też pod uwagę 120-tysięczny Płock, miasto małe, ale rozciągnięte wzdłuż Wisły, co pozwala znaleźć uzasadnienie dla linii tramwajowej – komentuje Beim.

Unia Europejska bardzo promuje ekologiczne środki transportu, a w przypadku budowy linii tramwajowej i zakupu taboru może zwrócić nawet 85% kosztów inwestycji. Firma Tines wyliczyła, że polskie miasta do 2020 r. dostaną na te cele aż 13 mld zł. z funduszy unijnych.

Czy w związku z tym oznacza to, że pomysł tramwaju w Płocku powróci? Portal PetroNews przytacza wypowiedź przedstawiciela ratusza:

Co na to płocki urząd miasta? – Nie planujemy wprowadzania tramwajów w Płocku – powiedział nam zdecydowanie Hubert Woźniak z Zespołu ds. Medialnych ratusza. – Rozbudowujemy układ komunikacyjny w inny sposób, budując obwodnicę, ścieżki rowerowe czy rozwijając komunikację publiczną. Owszem, prezydent Andrzej Nowakowski wspomniał, że jeśli pojawi się możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej, to być może należałoby taką możliwość rozważyć, jednak na tę chwilę nic się nie zmieniło i powstanie tramwaju nie jest planowane – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że plany budowy linii tramwajowej zostały porzucone 17 stycznia 2011 r.

Dodaj komentarz

Back to top button