Nowe Solarisy dotarły do Płocka

24 grudnia 2002 r. dotarły do miasta nowe autobusy Solaris Urbino 12 #643-648 [czytaj więcej].

Nowe solarisy mają siedmiolitrowe silniki o mocy 280 kM. Na 100 km palą 38-40 litrów oleju napędowego

Komisja przetargowa wybierała między dwoma firmami: Solarisem i MAN-em. Solaris wygrał, bo okazał się tańszy (koszt jednego pojazdu to ok. 800 tys. zł), a w dodatku KM ma dobre doświadczenia z eksploatacji autobusów tej marki.

Solaris ma 12 metrów długości i jednorazowo może zabrać ponad 100 osób. Każdy z nowo zakupionych przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Podłoga opuszcza się do poziomu krawężnika, co umożliwia wjechanie wózkiem. Wszystkie są też wyposażone w elektroniczne wyświetlacze i urządzenia głośno mówiące, które informują o przebiegu trasy. Kabina kierowcy jest klimatyzowana.

Co ważne nie tylko dla pasażerów, nowe autobusy spełniają najnowszą normę wydzielania spalin Euro3. Czyli że wydalają do atmosfery nie więcej zanieczyszczeń niż pojazdy zasilane gazem. – Śmiało mogę powiedzieć, że w przyszłym roku do atmosfery trafi o 20 ton mniej trujących związków, m.in. tlenku węgla – mówi prezes spółki Marek Sawicki.

Zakup nowych samochodów był możliwy dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Fundusz wyłożył 2/3 sumy, a miasto dołożyło resztę. – 20-30 procent zostanie umorzone – powiedział „Gazecie” wiceprezes WFOŚ Henryk Kisielewski. – Spłata reszty kredytu zacznie się w 2004 roku, potrwa cztery lata.

Umowa z WFOŚ przewiduje kolejne takie zakupy. – Prawdopodobnie w ciągu trzech najbliższych lat na płockich drogach pojawi się jeszcze 18 sztuk samochodów – mówi Kisielewski.

Sześć nowych autobusów znacznie poprawi tabor płockiej komunikacji. Zastąpią one najbardziej wyeksploatowane jelcze, które spełniały normę wydzielania spalin zaledwie Euro 0. – Do tego komfort przewozu pasażerów jest nieporównywalny – chwali nowe nabytki Sawicki.

Dodaj komentarz

Back to top button