Problemy z liniami 115 i 116

Od kilku miesięcy w gminie Słupno toczyła się batalia pomiędzy wójtem a radnymi w sprawie funkcjonowania i finansowania przewozów realizowanych przez firmę Mobilis w ramach transportu publicznego na liniach 115 i 116. W efekcie gmina Słupno we wrześniu wypowiedziała umowę, której termin obowiązywania i tak upływa z końcem 2016 roku. 20 października radni gminy Słupno zgodzili się jednak, aby zwiększyć środki na sfinansowanie tej umowy, dzięki czemu wspomniane wyżej linie będą kursowały do końca roku.

W Głosie Słupna nr 12 można przeczytać m.in. o historii walki o linię 115:

Co dalej z linią 115? Ponad 150 mieszkańców Górnego Słupna, ponad 100 ze Święcieńca, Ramutowa i Mijakowa podpisało się pod petycją przeciw likwidacji połączeń autobusowych linii 115.

W związku z tym, iż Rada Gminy nie przychyliła się do wniosku wójta o przesunięcie dodatkowych środków na kursowanie autobusu Mobilis linii 115, wójt Marcin Zawadka zmuszony był wypowiedzieć umowę z firmą Mobilis. Okres wypowiedzenia kończy się w listopadzie tego roku co oznacza, że w grudniu mieszkańcy północnych sołectw naszej gminy mogą zostać pozbawieni połączeń autobusowych. O skali niezadowolenia dodatkowo świadczy fakt, że mieszkańcy Barcikowa postanowili przeznaczyć cały fundusz sołecki na kursowanie autobusu 115.

Pieniędzy na realizację umowy z Mobilisem zabrakło z dwóch powodów. Po pierwsze – na wniosek mieszkańców wójt gminy podjął decyzję o wydłużeniu trasy przejazdu do Święcieńca oraz wprowadzeniu dwóch dodatkowych kursów na Winiary. To wygenerowało dodatkowe koszty. Tymczasem radni na sesji w styczniu zredukowali budżet na komunikację o 100 tys. zł i przeznaczyli te środki na budowę ul. Bohuna w Nowym Gulczewie. W czerwcu wójt Marcin Zawadka wnioskował o dodatkowe 260 tys. zł na zapewnienie kursowania linii 115, radni natomiast zgodzili się na przesunięcie 144 tys. zł, co oznacza, że do końca roku brakuje 116 tys. zł.

Na kolejnej sesji Rady Gminy 25 lipca br. wójt zaproponował, aby na komunikację przesunąć środki z oszczędności. Jednak na to radni też nie wyrazili zgody. Od tamtej pory jeszcze raz wójt zwracał się do radnych z prośbą o dodatkowe środki, jednak jak dotąd bezskutecznie.

– Wypowiedzenie umowy zawsze można cofnąć, wierzę, że radni właściwie odniosą się do potrzeb mieszkańców i do końca roku autobus linii 115 nadal będzie kursował – mówi Marcin Zawadka, wójt Gminy Słupno.

Kto będzie realizował komunikację miejską oraz gminną na terenie Słupna od początku 2017 r. – tego jeszcze nie wiadomo. Z końcem 2015 r. gmina dała ogłoszenie o zamiarze wszczęcia przetargu na świadczenie usługi transportu publicznego na jej terenie.

Komentarze

 1. Nie
  ma żadnych problemów z liniami 115 i 116.
  Do końca roku będą normalnie kursowały.
  A prawdopodobnie od Nowego Roku będzie wykonywana nowa komunikacja nad którą trwają prace przez nowego przewoźnika który. będzie wyłoniony w przetargu.
  Przetarg ma się odbyć jeszcze w listopadzie a więc to już niedługo.
  Tak przynajmniej obiecują władze gminy.
  A jak będzie naprawdę zobaczymy po Nowym Roku.

 2. Najlepiej byłoby wciągnąć 115 do KM i zrobić kursy tylko do Popiełuszki i Orlenu (może nawet połączyć to z A?), a 116 skrócić do Borowiczek, urealnić cenę biletu jednorazowego i honorować okresowe KM na strefę B

Dodaj komentarz

Back to top button