Malowanie

W listopadzie mija dokładnie 20 lat od momentu, gdy na ulice Płocka wyjechał pierwszy autobus w nowym, zupełnie odmiennym malowaniu. W 1993 r. ówczesne władze miasta z prezydentem Drętkiewiczem podjęły decyzję, iż autobusy będą pomalowane w miejskie kolory. Pierwszym w nowych barwach okazał się Jelcz 120M #592. Na początku lat 90-tych panowało „państwowe”, czerwone malowanie. Odmienne kolory, za które wówczas dodatkowo się płaciło oraz klejone niebieskie oznaczenia firmowe bardzo wyróżniały ten pojazd na ulicach. Malowanie to wybrano z trzech różnych zaproponowanych wówczas wzorów. Było najprostsze i najtańsze. I może dobrze, ponieważ jak pokazała praktyka z innych miast, skomplikowane wzory najczęściej nie przetrwały próby czasu i zdolności w ponownym odtwarzaniu.

Niestety w 2000 r. wraz zakupem pierwszych Solarisów nie wiadomo czemu zmieniono barwę niebieskiego pasa, która zgodnie z kolorystyką miasta powinna być bardziej błękitna (taka, jak jest na Tantusach), a nie wpadająca w granat. [czytaj więcej na temat malowania taboru]

Dziś autobusy w miejskich barwach są nieodłącznym i bardzo charakterystycznym elementem płockiego krajobrazu. Obecnie 101 pojazdów (prawie 94% taboru) posiada takie malowanie.

Dodaj komentarz

Back to top button