Rozszerza się strefa miejska

28 listopada na sesji Rady Miasta Płocka radni zdecydowali uchwałą nr 693/XXXIX/2017 o zmianie granic strefy miejskiej A. Prawdopodobnie jeszcze w grudniu całe Nowe Gulczewo znajdzie się teraz w strefie A, a nie jak było dotychczas w strefie B. Zmianę tą wprowadzono na wniosek gminy Słupno i niestety może ona otworzyć kolejną „puszkę pandory”, podobnie jak w 2004 r. stało się przy udziale gminy Stara Biała. Wówczas uruchomiło to całą serię przesuwania granic stref, w wyniku czego m.in. centrum Białej oraz Maszewo były w strefie miejskiej A, natomiast Proboszczewice przeszły ze strefy C do B. Śladem gm. Stara Biała poszły wtedy kolejne gminy (Nowy Duninów, Słupno). W 2006 r. Szeligi w gm. Słupno znalazły się w strefie B. Wówczas strefa C praktycznie przestała istnieć. Docierały do niej autobusy tylko dwóch linii: 5 na odcinku od Radotek do Murzynowa oraz 17 od Parzenia do Brudzenia.

Dopiero w 2012 r. konsekwentnie zostało to uporządkowane, ograniczając strefę miejską wyłącznie do granic administracyjnych miasta, co pozwoliło na wprowadzenie np. biletu gminnego obowiązującego wyłącznie w granicach jednej gminy. Były oczywiście pewnie wyjątki takie jak przystanek Naftobudowa, który znajduje się tuż za granicą Płocka a obsługuje zakłady pracy znajdujące się de facto na terenie miasta. Innym wyjątkiem był przystanek Trzepowo, szkoła, który znalazł się w niej za sprawą jednego z miejskich radnych, który wnioskował o tańszy dojazd do znajdującej się tam uczelni.

Teraz w strefie miejskiej znajdzie się całe podmiejskie osiedle, które tak naprawdę stanowi całość z miastem a nie odległą gminą. Problemu nie byłoby, gdyby zrealizowano powracający co jakiś czas pomysł włączenia Nowego Gulczewa do granic administracyjnych Płocka. Paradoksalnie zmiany te zostają wprowadzone w czasie, gdy od 1 lutego 2017 r. nie dociera tam żaden autobus. Jednak jak można przeczytać na facebooku Urzędu Gminy Słupno:

To stwarza możliwości do wprowadzenia od nowego roku autobusów Komunikacji Miejskiej na terenie Nowego Gulczewa. Urząd Gminy w Słupnie wnioskuje bowiem o rozszerzenie od 1 stycznia 2018 roku przebiegu trasy linii 130 o wjazd na Górne Słupno do zajezdni [chodzi oczywiście o pętlę – przyp. red.] Szeligi oraz przejazd do Nowego Gulczewa ul. Rogozińską, Ketlinga, Szlachecką.

Komentarze

 1. Łatwo jest powiedzieć niech mają.
  Gorzej jest potem z realizacją szczególnie gdy zaczyna brakować sprzętu do obsługi miasta bo trzeba coś zabrać i dać na podmiejskie.
  Dotyczy to szczególnie nowo utworzonej linii do Starożreb gdzie frekwencja rośnie w błyskawicznym tempie.
  A teraz jeszcze trzeba obsłużyć i teren podmiejski który nagle z niewiadomych powodów stał się strefą A.

 2. No dokładnie. Zaraz powinny zgłosić się Górki, no bo czemu tylko ten jeden przystanek ma być w strefie B, przecież można zrobić wyjątek… Maszewo w sumie też leży prawie w Płocku. Tak to jest, jak się zrobi odstępstwo od sztywno ustalonych zasad. No bo skoro oni mogą mieć strefę A, to czemu my nie możemy? Gorsi jesteśmy?

 3. No tak.
  Administrator ma rację.
  Na pewno teraz inne gminy będą chciały też wprowadzić strefę A szczególnie te które mają jakieś osiedla w pobliżu granic miasta.
  I znowu zacznie się problem.

Dodaj komentarz

Back to top button