Przetargi na hybrydy [AKTUALIZACJA]

31 lipca Urząd Miasta Płocka ogłosił dwa przetargi na zakup nowych autobusów hybrydowych. Pierwszy dotyczy 17 pojazdów solowych o długości do 12,5 m., a drugi 4 szt. przegubowych do 18,5 m. Ratusz w ramach projektu „Rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka” planuje kupić łącznie 25 hybryd. W obu przetargach zastrzeżono prawo do zakupu dodatkowo jeszcze do 4 szt. identycznych pojazdów. Wszystko będzie zależało od ceny oferowanych autobusów.

Muszą być one w pełni niskopodłogowe, z drzwiami w układzie 2-2-2 (solowe) i 2-2-2-2 (przegubowe), wyposażone w klimatyzację, półotwartą lub zabudowaną kabinę kierowcy, otwierane lufciki w oknach, kasowniki, biletomaty oraz monitoring. Nowością jest oczywiście napęd hybrydowy – szeregowy lub równoległy, dopuszczony będzie również napęd z klasyczną skrzynią biegów (który stosuje jedynie Volvo). Zamawiający umożliwia również wszystkie rozwiązania dotyczące magazynowania energii, czyli baterie, jak i superkondensatory. Inną małą nowością będą podświetlane przyciski „stop” na poręczach, czy instalacja umożliwiająca podłączenie wewnątrz pojazdu tablic elektronicznych typu „koraliki”.

Wykonawcy będą oceniani wg następujących zasad: 60% cena, 40% pozostałe kryteria, na które składać się będą: gwarancja (w tym na magazyn energii) oraz parametry techniczne, takie jak rodzaj zawieszenia przedniego, liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa wg SORT-2.

Oferty można składać do 7 września, a termin wykonania zamówienia wyznaczono na 30 maja 2018 r. Płock jest po Sosnowcu drugim miastem w naszym kraju, które decyduje się na tak duży zakup autobusów hybrydowych. Jeżeli dostawa zostanie zrealizowana Płock dysponowałby jedną z największych flot pojazdów tego typu w Polsce. Wszystko zależy jednak od uzyskania środków unijnych na ten cel. Oba ogłoszenia zawierają klauzulę pozwalającą na unieważnienie postępowania przetargowego w przypadku braku uzyskania dofinansowania. Jak możemy dowiedzieć się z Portalu Płock:

– Nadal trwają procedury weryfikacyjne wniosków aplikacyjnych w ramach konkursu prowadzonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie – tłumaczy Izabela Kamińska, pełnomocnik do spraw pozyskiwania funduszy europejskich  w płockim Ratuszu. – Zgodnie z regulaminem konkursu rozstrzygnięcie jest przewidziane na sierpień 2017 roku. Wyniki konkursu pokażą czy uzyskamy dofinansowanie.

Aktualizacja: 2 sierpnia w Kurierze Mazowieckim pojawił się materiał na ten temat.

Dodaj komentarz

Back to top button